krzara prowadzi tutaj blog rowerowy

krzara

Częstochowska Reduta - polskie bunkry z 39r (cz.1)

Sobota, 13 listopada 2010 | dodano: 13.11.2010

Jestem w środku bunkra Nr 07 położonego na wzgórzu obok cmentarza komunalnego w Częstochowie. Przez trzy niziutkie ale bardzo szerokie prześwity obserwuję północno zachodnie przedpole bunkra. Rewelacyjna panorama, perspektywa pozwalająca szybko ogarnąć wzrokiem prawie 270 stopni przedpola. Wszystko masz jak na dłoni. Wspaniała, fachowa robota polskich saperów.



Jest to pierwszy bunkier na trasie dzisiejszej wycieczki, jeden z jedenastu, które pozostały po wybudowanej, ale tylko częściowo ufortyfikowanej linii obrony Częstochowy zwanej Redutą.
Plan wybudowania tej linii (od Kiedrzyna, przez Herby po Lubliniec) powstał w 1938r gdy wiadomo już było, że Niemcy szykują się do wojny. Miało ją stanowić 61 bunkrów (bojowe i obserwacyjne), rowy strzeleckie i przeciwczołgowe, przeszkody z drutu kolczastego, betonowe zapory przeciwczołgowe (jeże). Wybudowano tylko 19 bunkrów. Częstochowa leżała w pasie przygranicznym. Stąd było najbliżej Niemcom do stolicy więc na tym kierunku spodziewano się pierwszego uderzenia.
Trudna sytuacja ekonomiczna kraju i czekanie na uchylenie zarządzenia o ochronie płodów rolnych były głównymi przyczynami, z powodu których bunkry zaczęto budować w pośpiechu dopiero w lipcu 1939 roku. Plan Marszałka Rydza-Śmigłego zakładający utrzymanie 40-sto kilometrowego odcinka - linii Reduty przez prawie trzy tygodnie przez żołnierzy 27 pp (pułku piechoty) stacjonującego w Częstochowie stawał się niewykonalny.





Bunkier 07 (na wzgórzu obok Cmentarza Komunalnego)


Bunkier 08 (na przeciwko głównego wejścia na Cmentarz Komunalny przy ul. Radomskiej)

Bunkier 09 (centralnie na Cmentarzu Komunalnym)

Ww trzy bunkry (07; 08; 09) stanowiły gniazdo obrony i umożliwiały kontakt wzrokowy.


Bunkier 10 (za strzelnicą czołgową między Kawodrzą a Sabinowem, z boku ul. Skrzetuskiego)


Platforma na bunkrze 10


Bunkier 11 (na Sabinowie, na końcu ul. Łosiowej)

Polecam dwie książeczki:
A. Siwiński - Przydrożne i cmentarne ślady września 1939 na ziemi częstochowskiej (8zł)
J.A. Bossowski - Bunkry z roku 1939 w Częstochowie (10zł)
Obie kupiłem w punkcie Informacji Turystycznej w III Alei NMP
We wpisie używam numeracji bunkrów podanej przez autorów tych publikacji.

Wycieczka razem z anwi

W planach druga wycieczka do pozostałych sześciu bunkrów Nr 01-06 a na wiosnę propozycja na Częstochowskim Forum Rowerowym wspólnej, całodziennej wycieczki po wszystkich bunkrach Częstochowskiej Reduty.




komentarze
Bartek | 18:28 niedziela, 8 kwietnia 2012 | linkuj moim zdaniem trzeba być idiotą żeby tak niszczyć pozostałości po wojnie ...
co się dzieje w tych dzisiejszych czasach ... -,_- :(
krzara
| 20:48 czwartek, 18 listopada 2010 | linkuj jeziu, zrobiłeś dobrą robotę proponując tą książeczkę. Faktycznie nie byłem na tej lekcji historii.
W dzieciństwie mieszkałem przy koszarach na Zaciszu przy ul Artyleryjskiej. Budziły mnie czołgi jadące rano na strzelnicę. Chałupa trzęsła się. Ulica zryta gąsiennicami.
Wrócę kiedyś do tych tematów na blogu.
jeziu
| 21:08 wtorek, 16 listopada 2010 | linkuj Widzę, że sięgnąłeś po publikację Bossowskiego.
Z niecierpliwością czekam na wiosenne zwiedzanie Reduty :)
krzara
| 17:41 wtorek, 16 listopada 2010 | linkuj Grzesiek - wpis robiłem na raty i jeszcze chciałbym go paroma rzeczami wzbogacić. Póki co uzupełniam o namiary bunkrów. W broszurce Bossowskiego podane są dokładne współrzędne i można na max zoomie w googlach zlokalizować ich położenie.
Grzesiek | 12:44 wtorek, 16 listopada 2010 | linkuj A gdzie te bunkry przedstawione na zdjęciach powyżej dokładnie się znajdują?
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz cztery pierwsze znaki ze słowa yluzl
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]